Korekta lasera ekscymerowego przy słabym wzroku

Chirurgia laserem ekscymerowym zmienia geometrię rogówki. W wyniku takiej operacji układ optyczny człowieka staje się doskonalszy, a pacjent nie musi już stosować środków korekcji optycznej (okularów czy soczewek kontaktowych).

Należy pamiętać, że podczas chirurgicznego leczenia ametropii zmienia się siła refrakcyjna siatkówki, w wyniku czego promienie obrazu skupiają się wyraźnie w strefie plamki żółtej. Jednocześnie wzrok staje się znacznie lepszy.

jak poprawić wzrok

Dlaczego wzrok się pogarsza?

Załamanie odnosi się do mocy optycznej całego oka. Refrakcja jest zwykle wyrażana w dioptriach. Gdy funkcja ta jest zaburzona, ostrość wzroku spada, co prowadzi do obniżenia jakości życia.

Astygmatyzmowi, krótkowzroczności i dalekowzroczności we wszystkich przypadkach towarzyszy zmniejszenie ostrości wzroku. Każdy błąd refrakcji prowadzi do tego, że ognisko promieni nie znajduje się w płaszczyźnie siatkówki, ale przed nią lub za nią. Dlatego tacy pacjenci wymagają korekcji funkcji wzroku za pomocą zewnętrznych urządzeń optycznych (okularów lub soczewek kontaktowych). Potrzeba ta może powodować pewne niedogodności i czasami jest niebezpieczna.

Wśród chorób, którym towarzyszy wada refrakcji, najczęściej występuje krótkowzroczność. Według statystyk jedna trzecia wszystkich mieszkańców Ziemi cierpi na krótkowzroczność. Chorobę tę można zdiagnozować w każdym wieku, jednak najczęściej u pacjentów z krótkowzrocznością diagnozuje się w wieku 8-16 lat. W przyszłości choroba może się ustabilizować lub nadal postępować. W każdym razie krótkowzroczność wpływa na jakość życia, powodując dyskomfort dla pacjenta, dlatego wymaga szczególnej uwagi specjalistów.

Należy zauważyć, że wszelkie zaburzenia widzenia wymagają obowiązkowej korekty. Wiele osób uważa, że podczas używania okularów do korekcji wzroku pogarsza się ostrość wzroku, jednak nie jest to prawdą. Wręcz przeciwnie, jeśli nie zastosujesz żadnych metod korekcji, Twoje oczy mogą przestać działać, co z pewnością z czasem doprowadzi do niedowidzenia. W tym przypadku nawet przy doskonałej korekcji wzroku nie będzie to 100%

Dlaczego potrzebujesz laserowej korekcji wzroku?

W związku z tym, że wiele osób cierpi na wady refrakcji (dalekowzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność), specjaliści stale opracowują nowe metody skutecznego leczenia. Jedną z nowych metod o dużej skuteczności w leczeniu ametropii jest laserowe przywracanie funkcji wzroku.

Pomimo tego, że zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe są powszechne, łatwe w użyciu i niedrogie, każdego dnia kilka tysięcy osób zwraca się do specjalistów z prośbą o wykonanie laserowej korekcji wzroku.

Wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, jest dość proste. Po pierwsze, nawet najnowocześniejsze okulary przynoszą swojemu właścicielowi pewien dyskomfort. Podczas długotrwałego noszenia dochodzi do ucisku na nasadę nosa i uszu, czemu czasami towarzyszy ból. Noszenie okularów zimą jest również bardzo niewygodne, ponieważ przy gwałtownej zmianie temperatury w ciepłym pomieszczeniu okulary natychmiast zaparowują. Ponadto podczas aktywnego uprawiania sportu okulary nie tylko powodują dyskomfort, ale mogą być niebezpieczne.

Okulary, podobnie jak soczewki kontaktowe, można zapomnieć lub zgubić, dlatego przezorni ludzie zawsze mają dodatkową parę na wymianę.
Jeśli odpowiednio dobierzesz soczewki kontaktowe, niewątpliwie spowodują one mniejszy dyskomfort. Soczewki nie parują, nie uciskają nasadę nosa i są wygodne podczas aktywnych aktywności. Jednak przy stosowaniu jakichkolwiek soczewek, nawet tych najnowocześniejszych, stężenie tlenu w komórkach rogówki maleje. W rezultacie naczynia z leżących poniżej warstw zaczynają wrastać w rogówkę, a z czasem może rozwinąć się również zespół suchego oka. Najczęściej nieodwracalne zmiany w oku pojawiają się po 5-10 latach od rozpoczęcia stosowania soczewek kontaktowych. Następnie pacjenci często muszą przejść na okulary lub szukać innej alternatywy.

Laserowa korekcja wady refrakcji pozwala pacjentowi na zawsze zrezygnować z soczewek kontaktowych i okularów, dzięki czemu zabieg ten zapewnia wysoki standard życia.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszyscy pacjenci nadają się do laserowego leczenia ametropii. Na przykład dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą zostać poddane korekcji laserowej, ponieważ wzrost ich gałki ocznej nie jest jeszcze zakończony. Dla tej kategorii pacjentów okulary i soczewki kontaktowe są jedynym możliwym sposobem na poprawę ostrości wzroku. W takim przypadku ważne jest prawidłowe noszenie soczewek, aby nie spowodować nieodwracalnych zmian w rogówce. Pomoże Ci w tym okulista, jeśli będziesz go regularnie odwiedzać i monitorował dynamikę zmian widzenia.

diagnostyka wzroku

Przygotowanie przedoperacyjne do laserowej korekcji wzroku

Aby wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku należy najpierw przeprowadzić kompleksowe badanie okulistyczne. Podczas diagnozy lekarz ocenia stan gałki ocznej jako całości i wszystkich jej struktur osobno. Mierzonych jest także wiele ważnych parametrów.

Do głównych metod diagnostycznych zalicza się:

  • Wizometria, czyli pomiar ostrości wzroku;
  • Pneumotonometria, niezbędna do określenia wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • Pachymetria, podczas której mierzy się grubość rogówki;
  • Autorefraktometria, w której refrakcja oka określana jest automatycznie;
  • Echobiometria niezbędna do pomiaru długości oka;
  • Perymetria, czyli wyznaczanie granic pola widzenia;
  • Test Schrimera jest niezbędny do oceny ilości wytwarzanego płynu łzowego;
  • Komputerowa analiza topograficzna rogówki, będąca nowoczesną metodą wyjaśniania budowy rogówki;
  • Badanie struktur dna oka po wstępnym maksymalnym rozszerzeniu źrenic za pomocą kropli leczniczych.

Po dokładnym przygotowaniu przedoperacyjnym i diagnostyce lekarz może z dużą pewnością powiedzieć, jakich efektów może spodziewać się pacjent po korekcji laserowej. Pozwala to również uniknąć najczęstszych powikłań w okresie pooperacyjnym.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Podczas operacji przeprowadza się minimalnie inwazyjny wpływ na substancję rogówki, co prowadzi do zmiany krzywizny jej powierzchni.
Po skorygowaniu przez lekarza kształtu rogówki za pomocą lasera ekscymerowego promienie obrazu zbiegają się w jednym punkcie położonym ściśle w płaszczyźnie siatkówki. Wszystkie metody stosowane we współczesnej medycynie są bardzo bezpieczne, dokładne i zapewniają wysoką ostrość wzroku.
Sam zabieg laserowej korekcji wzroku trwa średnio około 10-15 minut. Podczas operacji stosuje się znieczulenie miejscowe, które wykonuje się specjalnymi kroplami do oczu. Pozwala to zminimalizować ból, zarówno w trakcie zabiegu, jak i po nim. Po zakończeniu operacji pacjent pozostaje pod obserwacją w klinice przez około półtorej godziny. Następnie pacjent zostaje odesłany do domu, po uprzednim udzieleniu wszystkich zaleceń. Warto zaznaczyć, że operacja laserowej korekcji wzroku praktycznie nie ma wpływu na rytm życia pacjenta, czyli ograniczenia w okresie pooperacyjnym są minimalne.

Już na etapie pełnego badania lekarskiego lekarz udzieli wszelkich wyjaśnień dotyczących cech okresu przedoperacyjnego i rekonwalescencji. Aby usystematyzować te informacje, zastosowano bardzo wygodne przypomnienia, w których pacjent znajdzie odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Korzyści z przywracania wzroku za pomocą lasera ekscymerowego

Korekta wzroku za pomocą lasera ekscymerowego jest bardzo powszechną procedurą, na którą istnieje zapotrzebowanie we wszystkich krajach.

Zalety tej metody obejmują:

  • Wiarygodność wyników;
  • Bezbolesny;
  • Szybkość wykonania (nie więcej niż kwadrans);
  • Bezpieczeństwo;
  • Przeprowadzanie manipulacji w warunkach ambulatoryjnych;
  • Szeroki wachlarz możliwości;
  • Krótki okres rekonwalescencji;
  • Przewidywalny i przewidywalny wynik z dużą dokładnością;
  • Żadnych nacięć i szwów;
  • Prostota i dostępność;
  • Nie są potrzebne żadne dodatkowe badania;
  • Wysoka wydajność, która utrzymuje się przez całe życie.

Należy zaznaczyć, że pomimo szerokich możliwości laserowej korekcji wzroku, operacja ta nie gwarantuje braku różnorodnych patologii oczu w przyszłości.

przeciwwskazania do korekcji laserowej

Przeciwwskazania do laserowej przywracania wzroku

Niestety, nie zawsze możliwe jest wykonanie laserowej korekcji funkcji wzroku. Wszystkie przeciwwskazania do tej operacji można podzielić na dwie duże grupy: tymczasowe i trwałe. Wśród tymczasowych przeciwwskazań najczęstsze są patologie oka (lub ciała jako całości), które są odwracalne. Po wyleczeniu tych chorób całkiem możliwe jest wykonanie korekcji laserowej. Tymczasowe przeciwwskazania obejmują:

  • Postępująca krótkowzroczność, ponieważ refrakcja nie jest stabilna;
  • Ostre zmiany zapalne, zarówno w samym oku, jak i w innych układach organizmu;
  • Ciąża;
  • Okres laktacji;
  • Zmiany w dnie, w tym pęknięcia i zmiany dystroficzne;
  • Procesy zwyrodnieniowe w komórkach rogówki.

W przypadku stałych przeciwwskazań laserowa korekcja wzroku staje się niemożliwa. Należą do nich:

  • Cienka rogówka;
  • Jaskra;
  • Podwichnięcie soczewki;
  • odwarstwienie siatkówki;
  • Zaćma;
  • Niewyrównana cukrzyca;
  • Wcześniejsze leczenie chirurgiczne odwarstwienia siatkówki.

Co ciekawe, nawet jeśli istnieją bezwzględne przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku, można wybrać skuteczną alternatywną metodę leczenia, która pomoże przywrócić wzrok.

Główne różnice pomiędzy chirurgią laserową a innymi technikami

Laserowa korekcja wady refrakcji obejmuje kilka rodzajów. Po przeczytaniu nazwy większość pacjentów nie rozumie istoty operacji, ponieważ stosuje się głównie skróty lub ustalone terminy. Cechą charakterystyczną operacji REIC i LASIK z SuperLASIK jest drugi etap operacji, w którym bierze udział laser femtosekundowy.

Stosowane w praktyce określenie SuperLASIK nie jest do końca trafne, gdyż pacjenci mogą uważać, że konwencjonalna technika LASIK jest od niej w jakiś sposób gorsza i gorsza. W literaturze zagranicznej używa się bardziej poprawnego terminu (niestandardowy LASIK). W tłumaczeniu tę operację należy nazwać spersonalizowanym LASIK. Nie oznacza to, że tradycyjna chirurgia LASIK ma wady. Tyle, że w niektórych szczególnych przypadkach lepiej jest wykonać SuperLASIK, w innych zaś można ograniczyć się do prostego zabiegu LASIK. Dlatego przy wyborze metody laserowej korekcji wzroku należy zastosować indywidualne podejście, uwzględniające dane z badania przedoperacyjnego.

Ważną różnicą pomiędzy FemtoLASIK a tradycyjną korekcją laserową jest to, że zabieg jest całkowicie bezdotykowy. Pierwszy etap, podczas którego za pomocą ostrza mikrokeratomowego wycina się powierzchowny płat rogówki, w FemtoLASIK wykonywany jest przy użyciu lasera femtosekundowego. Technika ta jest dość nowa, dlatego nie zgromadzono jeszcze wystarczającego doświadczenia, aby jednoznacznie określić jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Wielu lekarzy uważa, że laser femtosekundowy jest znacznie bezpieczniejszy niż mikrokeratom, jednak inni specjaliści nie zgadzają się z tym stwierdzeniem i preferują mechaniczne formowanie płatka.

Kolejną nową metodą laserowej korekcji wzroku jest operacja za pomocą poczty elektronicznej. Podczas tego zabiegu wykorzystuje się wyłącznie laser femtosekundowy i nie ma etapu formowania zastawki powierzchniowej z tkanki rogówki. W takim przypadku w głębokich warstwach rogówki natychmiast powstaje przekrój refrakcyjny. Ten ostatni usuwa się poprzez minimalne nacięcie (2-4 mm) w powierzchniowych warstwach rogówki za pomocą specjalnego instrumentu. Nacięcie to wykonuje się również za pomocą lasera femtosekundowego.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że wzrok i oczy są jednym z najważniejszych narzędzi interakcji człowieka ze światem zewnętrznym. Niewiele osób może się nie zgodzić, że dana osoba potrzebuje oczu stale, czyli 365 dni w roku. Dlatego tak ważna jest dbałość o nie już od najmłodszych lat.